تولیدکنندگان مصالح ساختمانی استاندارد
    مصالح ساختمانی     تجهیزات و تاسیسات برقی ساختمان     تجهیزات و تاسیسات مکانیکی ساختمان
    الکترود جوشکاری     سیمان     الکترو پمپ     آب شویه- فلاشینگ     عایق حرارتی
    آجر     شیشه     ترانسفورماتور     آب گرم کن     کانال هوا
    بتن     عایق رطوبتی     چراغ     آسانسور     کنتور
    بلوک فوم و پانل ساندویچی     قیر     سرپیچ     بخاری     کولر
    تیرچه و بلوک دیواری و سقفی     کاشی و سرامیک     سیم و کابل     پکیج گاز سوز     گاورنر
    چسب     کاغذ دیواری     کلید و پریز     پیچ و مهره     لرزه گیر
    چوب     گچ     لوله و اتصالات محافظ هادی     چسب     لوله و اتصالات پلیمری
    چینی بهداشتی     مصالح فلزی     وسایل اعلام و اطفای حریق     دستگاه های کنترل و اندازه گیری     لوله و اتصالات سیمانی
    خاک رس     موازاییک     وسایل تابلو     دیگ     لوله و اتصالات فلزی
    درب و پنجره     میخ     وسایل شبکه     رادیاتور     مشعل
    رنگ     کفپوش     هواکش     سینک ظرفشویی استیل     وان و دوش حمام
    سفال بام         شیرآلات     وسایل آتش نشانی
    سنگدانه         شیلنگ     هود

عمرکم ساختمان یکی از عوامل بروز تورممشروح گفت و گوی محمد غرضی، اولین رئیس سازمان نظام مهندسی در زیر آمده است.
فعالیت سازمان نظام مهندسی را در 16 سال اخیر چگونه ارزیابی می‌کنید؟
غرضی: 16 سال زمان زیادی است. این‌که بسیاری از بزرگان عضو نظام مهندسی تنها از طریق نظام مهندسی تغذیه نمی‌شوند این خود یک ایراد است . ایراد دیگر این است که نظام مهندسی با وجود تمام توانی که در تولید و فن دارد نتوانسته است مجموعه ساخت و ساز  را ارزشیابی کند و بنابراین تمامی هزینه پول یا رانت موجود در ساخت و ساز و یا هزینه موجود در ساخت و ساز صدها برابر درآمد یک مهندس است.
در این زمینه تلاش زیادی کردم که به‌جای آنکه وامهای دولتی به گروه‌های خاصی سرازیر شود به جمعهای کوچک‌تر و  به اشخاصی که بتوانند این کار را انجام دهند اختصاص یابد. این چند مسئله که به آن اشاره شد هنوز حل نشده؛ به‌ویژه این که اگر شما بتوانید در درآمد ساخت و ساز نیروی کار را بر سرمایه حاکم کنید و وارد بستر توسعه صنعتی شوید، وارد موقعیتی خواهید شد که دو تا سه دهه دیگر به‌لحاظ صنعتی ارتقا پیدا خواهید کرد برای اینکه می‌توانید با مهارت در ساخت و ساز، مهارت در سایر صنایع را هم نشان دهید.
بیشتر صحبت‌های شما در تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری کاهش تورم بود، سازمان نظام مهندسی ساختمان با حدود 300 هزار عضو چه‌کاری در این زمینه می‌تواند انجام دهند؟
غرضی: عمر ساختمان در کشور ما کمتر از 30-20 سال و در دنیا 200 سال است و نیمی از تورم ایران به این دلیل است که ساختمان به‌جای اینکه 200 سال عمر کند 20-30 سال عمر می‌کند ولی اگر مقررات ملی ساختمان اجرا شود این اسکلت‌ها سال‌های متوالی به نسلهای متوالی خدمات می‌دهند. تخصص مهندسان در این زمینه خیلی می‌تواند به خودمان و به نسل‌های آینده، توسعه فکری و ذهنی و استفاده از ابزارهای پیشرفته‌تر برای استحکام سازی و سامان دادن به اصول 24گانه مقررات ملی کمک کند. در غیر این‌صورت به‌نظرم گناه اصلی تورم متوجه مهندسان است.
چگونه می‌توان معضل بیکاری را در کشور برطرف کرد؟
غرضی: خیلی ساده است اگر قدرت سیاسی توان تصمیم گیری داشته باشد. تجربه من در دولت‌ها می‌گوید دولت‌هایی که با رأی کمی دولت تشکیل می‌دهند موفق به کارهای زیر بنایی نمی‌شوند، نمی‌توانند اشتغال را فعال کنند و دائم مجبورند سرمایه خودشان را به‌صورت نقدی به جامعه تزریق کنند. من در مناظره‌ها بر این نکته تأکید کردم که باید بتوانیم دولت 70-80 درصدی به‌وجود بیاوریم تا وقتی که بتوانیم تصمیم بگیریم مخالفان کمتر از موافقان باشند و موافقان پای دولت بایستند و بتوانند مقداری صادرات را گسترش دهند و واردات را کم کنند.
دراین‌صورت اشتغال فعال می‌شود و تولید سامان پیدا می‌کند. تولیدی که پای خارج داشته باشد به استاندارد نزدیک می‌شود و می‌تواند در داخل و خارج مصرف شود. دراین‌صورت تکنولوژی وارد کشور می‌شود از طریق بنگاه‌های متوسط و خوب به‌سرعت کارهای کوچک شکل می‌گیرد. چنانچه یکی دو دولت این‌گونه عمل کند به‌تدریج صنایع بارور و صنایع سنگین‌تر هم می‌توانند بر دوش این صنایع خود استوار شوند و عمل کنند.
ولی دولت‌هایی که معمولاً بدهکار یا به‌صورت تفاهمی به‌وجود آمدند یا گروه‌های زیادی از آنها توقع دارند معمولاً در تصمیم گیری‌ها دچار دردسر می‌شوند و توانایی این‌که اشتغال را فعال کنند پیدا نمی‌کنند. امیدوارم این دولت و دولت‌های آینده با توجه به همتی که مردم کردند بتوانند برخی از مسائل را حل کنند.
مهم‌ترین کارهایی که در سازمان نظام مهندسی انجام دادید چه بوده و اگر به عقب برگردید انجام چه‌کارهایی را در دستور کار قرار می‌دهید؟
غرضی: تا وقتی که زلزله رودبار رخ نداده بود قانون نظام مهندسی هم در دولت تصویب نشد و تا وقتی زلزله بم نیامد مصوبات دیگر قانون هم اجرا نشد یعنی اجبار اتفاقات اجتماعی به ما کمک کرد تا بتوانیم هم قانون را تصویب کنیم و هم بتوانیم مصوبات را به‌سوی هدف خاصی سوق دهیم.
در جامعه‌ای که صنعت جایگاه چندانی ندارد و معمولاً سرمایه حاکم است و در جامعه از ریال و دلار و سکه صحبت می‌شود دیگر مجالی برای بحث در خصوص صنعت نیست و صنعت به‌عنوان ابزاری فرمایشی یا فانتزی به حساب می‌آید. ما در دولت‌های متعدد توانایی آن را نداشتیم که بگوییم تنها چاره مبارزه با تورم توسعه صنعتی و تخصصی شدن کشور است. همیشه سرمایه با هزینه‌های خیلی بالایی بوده است و هرسال که تورم 20 درصد بوده است، حداکثر 10 درصد و گاهی نیز 20 درصد به حقوق کارگران اضافه کرده‌اید و طی این مدت به‌صورت دائم قدرت خرید آنها پایین آمده و مشکلات کارمندان افزایش یافته است.
بنابراین وقتی توان خرید این مجموعه کاهش می‌یابد این گروه محتاج اعانه می‌شوند و اعانه هم یعنی شما ارز 7تومانی و ارزان بدهید کالا از خارج وارد کنید و به دست مردم برسانید. ما اگر یک توفیقی داشته باشیم که یک موقعی عده‌ای از ما حرف شنوند سعی‌مان بر این است که بگوییم تورم نداشته باشیم و با کیفیت تولید کنیم ضمن آنکه در کشور، مهارت جای نیروی کار را بگیرد تا نیروی کار فعلی‌مان در مهارت‌هایی که دارد فقط در جای خاص فروش برود.
مهارت به‌گونه‌ای است که در همه جهان فروش می‌رود. من در سال 60 که وزیر نفت شدم 5 هزار نفر از عزیزانی را که دو سال از تمام شدن حضورشان در جبهه می‌گذشت در شرکت حفاری استخدام کرده آموزش دادم به‌گونه‌ای که کارآمد شدند. الآن بهترین نیروهای متخصص در سطح منطقه در تمام کشورها کارآمد هستند و خیلی موفق‌اند برای اینکه مهارت کسب کرده‌اند. شما از مهارت فاصله گرفتید، از رفاه از توسعه از اداره کشور فاصله گرفتید.
 
منبع :تسنیم
بازدید : 2307 21 دي 1392 ساعت 11:29 ق.ظ