الکترود جوشکاری     سیمان     الکترو پمپ     آب شویه- فلاشینگ     عایق حرارتی
    آجر     شیشه     ترانسفورماتور     آب گرم کن     کانال هوا
    بتن     عایق رطوبتی     چراغ     آسانسور     کنتور
    بلوک فوم و پانل ساندویچی     قیر     سرپیچ     بخاری     کولر
    تیرچه و بلوک دیواری و سقفی     کاشی و سرامیک     سیم و کابل     پکیج گاز سوز     گاورنر
    چسب     کاغذ دیواری     کلید و پریز     پیچ و مهره     لرزه گیر
    چوب     گچ     لوله و اتصالات محافظ هادی     چسب     لوله و اتصالات پلیمری
    چینی بهداشتی     مصالح فلزی     وسایل اعلام و اطفای حریق     دستگاه های کنترل و اندازه گیری     لوله و اتصالات سیمانی
    خاک رس     موازاییک     وسایل تابلو     دیگ     لوله و اتصالات فلزی
    درب و پنجره     میخ     وسایل شبکه     رادیاتور     مشعل
    رنگ     کفپوش     هواکش     سینک ظرفشویی استیل     وان و دوش حمام
    سفال بام         شیرآلات     وسایل آتش نشانی
    سنگدانه         شیلنگ     هود


 


انحلال دبیرخانه کتاب استاندارد
با توجه به برخی بی انظباطی ها توسط دبیرخانه دائمی کتاب استاندارد لذا مجری طرح کتاب مصالح ساختمانی استاندارد نسبت به انحلال این دبیرخانه اقدام کرد و هر گونه همکاری با این دبیرخانه و یا با نامهای جعلی دبیرخانه بانک اطلاعات جامع تولیدکنندگان مصالح و لوازم ساختمانی استاندارد ایران و یا دبیرخانه استاندارد ملی مصالح و لوازم ساختمانی ایران غیر قانونی است
دبيرخانه استانداردملي مصالح و لوازم ساختماني ايران
نرم افزار بانک اطلاعات جامع تولیدکنندگان مصالح، و لوازم ساختمان ایران
تولیدکنندگان مصالح و لوازم ساختمانی استاندارد ایران

بانک اطلاعات مصالح ساختمانی استاندارد ایران/ ارتقاء پایه پروانه اشتغال به کار مهندسی/ خدمات مهندسی شهرداری

اطلاعات ساخت و ساز/ اطلاعات پايه و تعاريف در زمینه فرآیند ساخت و ساز

اطلاعات پایه
 
مساحت زمین: مساحت یک قطعه زمین را می گویند (عمدتاً در سند یا صورت مجلس تفکیک قید شده است یا‌آن دسته از اراضی که ابعاد آن ها بدون اندازه و حد و حدودی بوده و مساحت در سند قید نشده ، مساحت زمین از برداشت وضع موجود محاسبه می گردد.)


مساحت زیربنا: مساحت هر طبقه از بنا را گویند.
مساحت كل بنا: مجموع سطح طبقات یك ساختمان اعم از روی زمین یا زیرزمین.
متوسط مساحت زمین: نسبت مساحت قطعات تفكیك شده به تعداد آن را در یك محدوده معین .
ضریب سطح اشغال : سطح اشغال شده در طبقه همكف یك ساختمان نسبتبه كل مساحت زمین مورد نظر (طبق سند و یا مساحت وضع موجود بشرطی كه بدون كسر اصلاحی كمتر از سند مالكیت باشد.).
متوسط مساحت كل بنا :نسبت جمع مساحت پروانه ها یا جمع مساحت پایان ساختمانها به تعداد پروانه ها یا پایان ساختمان صادره .
متوسط ضریب تراكم : نسبت جمع تراكم استفاده شده در هرپروانه یا بنا به تعداد كل پروانه های صادره .
مساحت كل طبقات و زیرزمین : مجموع مساحت كل طبقات احداث شده (مطابق مساحت كل بنا) با احتساب مساحت زیرزمین .
تعداد طبقات: طبقات احداث شده از روی شالوده تا پشت بام را شامل می گردد( خرپشته جزء طبقات محسوب نمی شود.)
دوبلكس:
واحد دوبلکس میتواند یك واحد مسكونی در دو یا چند طبقه احداث شود مثلا آشپز خانه و پذیرایی پایین و اتاق های خواب بالا باشند
 
مساحت مفید: بنای ایجاد شده و قابل استفاده بدون در نظر گرفتن راهروهای ارتباطی ، راه پله ، چاهك آسانسور ، شوت زباله ،‌نورگیرها،‌پاركینگ و انبارهای مجزا بخصوص در زیر زمین وتاسیسات و فضاهای مشاعی دیگر.
صفر طبقه : ایجاد خرپشته یا انباری یا توسعه بنا در طبقات موجود كه منجر به طبقه اضافی نشود.
تراكم : درصد بنایی كه نسبت به مساحت زمین در طبقات قابل احداث می باشد كه در طرح تفصیلی برای كاربری های مختلف تعریف گردیده است. (به جز سطوح پاركینگ و مشاعات در همكف و زیرزمین ها و انباری در زیرزمین)
عملكرد بنا(كاربری طبقات و یا كاربرد بنا) : نحوه بهره برداری از فضاهای ایجاد شده از یك ساختمان (انواع استفاده: مسكونی ، تجاری،‌اداری و…)
-         مسكونی : استفاده از فضاهای پیوسته ایجاد شده در یك ساختمان بعنوان واحد مسكونی كه دارای نور كافی و سرویس مناسب بهداشتی نیز باشد(مناسب برای سكونت خانواده)
-         تجاری : محل داد و ستد كه معمولاً برگذر یا سرا یا پاساژ یا تیمچه احداث شده و عموماً دارای ویترین باشد(مراكزی كه اشخاص حقیقی و حقوقی طبق قانون تجارت عملیات تجاری انجام می دهند و معاملات و داد و ستد می نمایند.)
-         اداری : محلی كه در آنجا افراد حقوقی و حقیقی مشغول به كار بوده و كارهای خدماتی مربوط به دولت و بخش خصوصی انجام می شود.
-         آموزشی: بناهایی كه آموزش و پرورش و آموزش عالی و تعلیم و تربیت در آنجا صورت می پذیرد (مهدهای كودك ،‌دبستان ،‌مدارس ، دبیرستان و دانشگاه و دیگر مراكز آموزشی)
-         صنعتی : بناهایی كه منسوب و مربوط به صنعت بوده و در آنجا قطعات كوچك و بزرگ ، سبك و سنگین و حجیم و كوچك صنعتی ساخته می شود.
-         كشاورزی: بنایی كه در آن انواعی از كشاورزی، كشتكاری، زراعت ، فلاحت ،‌دامداری، پرورش طیور، پرورش ماهی انجام می پذیرد و یا بصورت بنا و یا سالن های كوچك و بزرگ ،‌گلخانه ها ، سوله ها یا مراكز نمونه پرورش ایجاد شده اند.
-         فرهنگی : بنایی كه در آن به امور فرهنگی پرداخته می شود. مانند آموزشگاه های مختلف ، دفاتر انتشاراتی،‌گالری ها،‌سینما، تئاتر و…
-         مذهبی : بنایی كه برای انجام آداب و آئین مذهبی احداث می گردد.
-         بهداشتی : بنایی كه امور مربوط به تندرستی و بهداشت شهروندان در آنجا انجام می پذیرد. مانند بیمارستان ،‌كلنیك ،‌درمانگاه ، تیمارستان و…
-         تفریحی ورزشی: بنایی كه درآن بتوان به پرورش تناسب و فیزیك بدنی پرداخته و امكانات شادمانی و فرح شهروندان را فراهم نمود. مانند شهربازی ،زمین های ورزشی ، باشگاه های ورزشی ،‌استادیوم ها ،‌استخرو…
-         حمل و نقل ‌: بنایی كه جهت امور جابجایی و تردد شهروندان مورد استفاده قرار میگیرد. مانند پایانه ، پاركینگ روباز و طبقاتی ، فرودگاه ، راه آهن
-         خدماتی: بنایی كه در خدمت آسایش و رفع نگرانی های شهری مورد استفاده قرار گیرد، مانند آتش نشانی ، مراكز جمع آوری زباله ، سرویسهای عمومی
-         تجهیزات شهری: بناهایی كه جهت برطرف نمودن نیازهای شهری ایجاد می شود مانند پست های برق و گاز، مراكز مخابراتی، مراكز تصفیه آب
كاربری زمین : نحوه استفاده زمین را براساس سلسله مراتب انواع فعالیت های شهری و طرحهای جامع و تفصیلی، كاربری          ملك گویند.
-         مسكونی : اراضی كه صرفاً برای سكونت افراد با تراكم مختلف پیش بینی شده (از بسیار كم – ویلایی – تا زیاد – بلندمرتبه)
-         تجاری : اراضی كه برای احداث مغازه ، پاساژ بازار در نظر گفته شود (عمده فروشی و خرده فروشی و دفاتر تجاری)
-         اداری : اراضی كه برای احداث ادارات مختلف دولتی و خصوصی پیش بینی گردد.
-         آموزشی: اراضی كه برای احداث ساختمانهای مورد نیاز آموزش و پرورش تعلیم و تربیت و نیز آموزش عالی و آموزش غیرانتفاعی و آموزشی رسمی و غیررسمی پیش بینی می شود.
-         صنعتی: اراضی كه برای احداث ساختمانهای صنعتی در نظر گرفته می شود (مانند انبارها كارگاهها، كارخانجات، سردخانه ها و تعمیرگاههای بزرگ)
-         كشاورزی: اراضی كه (معمولاٌ‌خارج از شهر ) برای كشت و زرع پیش بینی شده و ساخت و ساز در آنجا ممنوع می باشد.
-         فرهنگی و مذهبی: اراضی كه برای احداث اماكن مذهبی از قبیل مسجد ، حسینیه كلیسا،كنیسه ، و آتشكده و … یا برای سینما و تئاتر وفرهنگسرا و… در نظر گرفته می شود.
-         بهداشتی و درمانی: اراضی كه برای احداث بیمارستان ، درمانگاه و سایر ساختمان هایی كه در ارتباط با بهداشت و درمان شهروندان باشد.
-         ورزشی: اراضی كه مختص ورزش و تفریح شهروندان برای احداث فضاها و استادیوم های انواع ورزشها باشد.
-         حمل و نقل : به اراضی اطلاق می گردد كه برای احداث ترمینال، پایانه، فرودگاه، پاركینگ عمومی روباز و طبقاتی در نظر گرفته شوند.
-         پست : اراضی كه برای ایجاد مراكز و دفاتر پستی پیش بینی گردیده است.
-         حریم: اراضی كه بدلیل نیاز به فاصله ایمنی لازم است حفظ گردد و در آن بنایی ایجاد نگردد و یا مقررات خاصی رعایت شود.
-         تاسیسات شهری: اراضی كه در اختیار تاسیسات شهری مانند نیروگاه ، پست برق، پست گاز ، ایستگاه رادیوو تلویزیون و غیره قرار گیرد.
-         ارتشی : اراضی كه برای احداث پادگان ها و عملیات نظامی در اختیار ارتش و نیروهای انتظامی قرار گیرد.
-         داخل طرح اجرایی : اراضی واقع در طرح های دردست اقدام شهرداری.‌(كه عمدتاً طرحهای شبكه گذرها و میادین می باشند)
-         كلاً‌داخل طرح : اراضی كه كلاً‌ در طرح شبكه شهری و یا خدمات شهری واقع شوند.
-         معوض شهرداری: اراضی كه شهرداری در اختیار خود قرارداده تا در صورت نیاز به صاحبان املاكی كه ملك آن ها در طرح واقع می شوند واگذار نماید.
-         انبارها: اراضی از شهر كه بعنوان بارانداز و احداث انبار اختصاص یابد.
-         خدمات شهری: اراضی با كاربری خدماتی مانند: آتش نشانی، مركز جمع آوری زباله،تجهیزات شهری
-         فاقد كاربری : اراضی كه فاقد هرگونه كاربری هستند یا بعنوان ذخیره های شهری در نظر گرفته شده اند و یا هنوز طبق برنامه طرح جامع، آزاد سازی و طرح تفصیلی ندارند.
انواع پروانه :
-         پروانه ساختمانی: مجو.ز قانونی ای كه از طرف شهرداری برای هرگونه ساخت و ساز برای صاحبان املاك صادر می گردد .
-         تخریب و بازسازی : پروانه ای كه با تخریب بنای قدیمی و احداث بنای جدید براساس طرح تفصیلی صادر می گردد.
-         اضافه اشكوب : مجوز احداث طبقاتی برروی طبقات موجود (توسعه بنا در ارتفاع)
-         تبدیل : مجوزی كه برای تبدیل یك واحد مسكونی به دو واحد ، تبدیل واحد مسكونی به اداری و یا تبدیل قسمتی از مسكونی به واحد تجاری و… صادرمی گردد.
-         تغییرات – تعمیرات: پروانه ای كه منظور انجام تعمیرات و تغییرات جزئی و كلی صادر گردد.
-         تمدید پروانه: در صورت منقضی شدن مهلت پروانه و یا عدم شروع عملیات ساختمانی از طرف مالك ، اعتبار پروانه تمدید و با همان مشخصات صادر خواهد شد.
-         تغییر نقشه : در صورت تقاضای مالك و به شرط عدم شروع عملیات ساختمانی نسبت به تغییرات یا جابجایی فضاها یا توسعه بنای پروانه های معتبر ، پروانه تغییر نقشه صادر خواهد شد.
-         ابطال پروانه : در صورت تقاضای مالك با اخذ اصل پروانه صادره و ابطال آن و پیوست به پرونده بصورت مكانیزه نیز پروانه باطل و تصویر به مراجع ذیربط اعلام می گردد و با رعایت ضوابط و مقررات پرداختی های مالك عودت گردد.
-         تعویض مهندس ناظر یا مجری: در صورت درخواست مالك و با رعایت ضوابط و مقررات و موافقت ناظر و مجری و مراجع ذیصلاح و معرفی ناظر و مجری جدید مجوز فوق صادر می گردد.
انواع گواهی :
-         عدم خلاف: در صورت شروع به كار ساختمانی طبق پروانه صادره برای هرگونه معامله و یا انقضای مهلت پروانه (برای ادامه عملیات ساختمانی یا بروز خلاف، پس از رسیدگی ،‌گواهی جدیدی به نام عدم خلاف صادر می گردد.
-         بلامانع ناحیه: در موارد بروز تخلفات جزئی كه منجر به جلوگیری شود، پس از رفع خلاف یا رسیدگی به آن ، مجوز ادامه كار از شهرسازی منطقه به ناحیه مربوطه صادر خواهد شد.
-         بلامانع شهرسازی: درصورت درخواست انواع پروانه و كشف خلاف در بنا و رسیدگی به آن برای سهولت روند اداری و ادامه كار ، بلامانع شهرسازی صادر خواهد شد.
-         پایان كار: در صورت پایان عملیات ساختمانی و عدم وجود تخلف و ارائه گواهی صحت اجرا از جانب مهندس ناظر گواهی پایان كار ساختمانی توسط شهرداری صادر می شود.
-         پایان كار آپارتمانی: صدور گواهی پایان ساختمان یا عدم خلاف در مورد هریك از آپارتمان های یك مجتمع بشرطی كه در اختصاصیات و مشاعات تخلفی حادث نشده باشد .
-         پایان كار قبل از 49: جهت بناهایی با هر كاربری كه قبل از اردیبهشت سال 1349 احداث و بهره برداری گردیده اند( شامل مقررات طرح جامع تهران نمی باشند) پایان ساختمانی قبل از 1349 صادر می گردد.
-         تمدید پایان كار: در صورت انقضای اعتبار پایان كار و عدم وجود هرگونه خلاف یا تغییرات در بنا پایان كار مذكور با همان مشخصات مجدداً‌ تمدید می گردد.
مشخصات املاك در كاربری مسكونی:
-         مساحت زیربنا: مجموع سطوح در هرطبقه از ساختمان های یك ملك را مساحت زیربنای آن طبقه گویند.
-         مساحت كل بنا: عبارت است از مجموع سطوح ساخته شده در كلیه طبقاتی كه در یك ملك احداث می شود یا شده است كه شامل زیرزمین یا زیرزمین ها ، همكف، طبقات فوقانی اعم از قسمت های مفید و اختصاصیات و یا مشاعات در طبقات ساختمان می باشد.
-         متوسط مساحت زمین: عبارت است از نسبت كل مساحت زمین ها به تعداد اراضی بلوك یا ناحیه ، محله،‌منطقه ، شهر
-         ضریب سطح اشغال : عبارت است از نسبت درصد مساحت سطح مجاز احداث بنا به مساحت قطعه زمین در طبقه همكف
-         متوسط مساحت كل بنا : عبارت است از نسبت مساحت كل بنا در املاك موجود به تعداد  اراضی بلوك یا ناحیه یا محله یا منطقه یا شهر
-         ضریب تراكم مجاز: عبارت است از نسبت درصد سطح زیربنای كل ساختمان به سطح قطعه زمین مورد ساخت با كاربری مجاز طبق طرح تفصیلی (مشاعات و انبار و پاركینگ در زیرزمین و پاركینگ در همكف جزء این ضریب محاسبه نمی گردند.)
-         تراكم استفاده شده : عبارت است از سطح زیربنای كل ساختمان به سطح قطعه زمین مورد ساخت با هركاربری (مشاعات و پاركینگ و انباری در زیرزمین و پاركینگ درهمكف جزء این سطوح محاسبه نمی گردد)
-         بنای مفید : مجموع زیربنای كل طبقات بجز سطح پاركینگ ها و انباری ها و مشاعات
-         مساحت زیربنای مشاعات در مسكونی: شامل مجموع مساحت تاسیسات ، راهرو ، راه پله،‌آسانسور ، لابی،‌سالن اجتماعات ، استخر و سونا و ورزشی، سرایداری، شوت زباله ، نگهبانی، نورگیرها، سرویس بهداشتی و انباری مشاع جزء سطوح  مشاعات می باشند.
-         درصد بنای مفید استفاده شده: درصد مجموع زیربنای مفید طبقات در طبقات، نسبت به مساحت ملك(طبق سند مالكیت) . (زیربنای كل ، منهای مشاعات و پاركینگ و انباری)
انواع اراضی :
-         دایر:اراضی دارای ساختمان و تاسیسات و دیواركشی متناسب با ملك و یا املاكی كه  باغ و مشجر و یا زراعی باشد، می گویند .
-         بایر: به اراضی فاقد ساختمان و تاسیسات می گویند كه سابقه دایر بودن را داشته اند.
-         موات : به املاكی كه فاقد ساختمان و تاسیسات باشد و هرگونه سابقه عمران و آبادی و یا باغ و كشاورزی نداشته اند گویند.
مشخصات كاربری ملك :
-         مسكونی : به سطوحی اطلاق می گردد كه براساس نقشه كاربری اراضی جهت احداث واحدهاو مجموعه های  مسكونی اختصاص یافته اند.
-         تجاری: این اراضی برای فعالیت های بازرگانی ، مغازه ها و فروشگاه ها ، كسب و پیشه و دوایر نمایندگی های مختلف و دفاتر تجاری براساس سلسله مراتب طرحهای تفصیلی (خرده فروشی، عمده فروشی، دفاتر) پاساژ، تیمچه، سرا درنظر گرفته شده است.
-         مختلط : عبارت است از تركیب چندعملكرد از كاربری های مختلف دریك قطعه زمین با كاربری مختلط (تجاری اداری، تجاری مسكونی ، مسكونی اداری و اختلاطی از كاربری های فرهنگی ،‌ورزشی، آموزشی) با توجه به طرح تفصیلی می باشند.
-         باغ : عبارت است از زمین محصور و یا غیر محصوری كه در آن درخت به تعدادی كه قانون مشخص نموده است كاشته باشند و یا در طرح تفصیلی به صورت باغ تعیین شده باشد.
-         مذهبی: انواع كاربریهای مذهبی در سلسله مراتب خدمات شهری به شرح ذیل می باشد. * اراضی مذهبی رده محله شامل: مساجد كوچك، تكایاو حسینیه ها * اراضی مذهبی رده ناحیه شامل: مساجد و فاطمیه ها *‌اراضی مذهبی رده منطقه شامل: مساجد بزرگ و هیئت ها* اراضی مذهبی رده حوزه شامل: مجتمع های مذهبی ، دارالتبلیغ ها و مهدیه ها * اراضی مذهبی رده شهر و فراتر : شامل مساجد اصلی شهر ، خانقاه ،‌ كلیساها و كنیسه ها ، امامزاده ها ، بقاع متبركه ،‌مصلی ،‌آتشكده ها و معابد.
-         آموزشی: این اراضی بسته به سلسله مراتب خدمات شهری با توجه به رده های مختلف كاربری آموزشی به احداث ساختمان های آموزشی اختصاص دارد. فعالیت های مجاز در این اراضی آموزشی رده های مختلف به شرح ذیل می باشد. *  اراضی آموزشی رده محله: شامل مهدكودك، آمادگی ،‌مدرسه ابتدایی مدارس راهنمایی و دبیرستان ها.*  اراضی آموزشی رده ناحیه: شامل كلاس های نهضت سواد آموزی، مراكز آموزش حرفه ای و هنركده ها.* اراضی آموزشی رده منطقه شامل: مدارس اسلامی ،‌موسسات آموزش زبان های خارجی وهنرستان های صنعتی* اراضی آموزشی رده حوزه ای : شامل مدارس ویژه نابینایان ،‌مدارس ویژه معلولین كرو و لال و مدارس ویژه سایر معلولین .* اراضی آموزشی رده شهر و فراتر: شامل مدارس ویژه خارجیان مقیم تهران و مدارس ویژه كودكان استثنایی
-         فرهنگی : انواع كاربری های فرهنگی بنا به سلسله مراتب خدمات شهری به شرح ذیل می باشد. *‌ اراضی فرهنگی رده محله ای : شامل كتابخانه كودكان و كتابخانه های درجه 5 * اراضی فرهنگی رده ناحیه ای : شامل كتابخانه های درجه 4 و سالن های اجتماعات. * اراضی فرهنگی رده منطقه : شامل كتابخانه های درجه 3، بنیادهای ارشادی و كانون ها*اراضی فرهنگی رده شهر و فراتر : شامل اماكن و محوطه های تاریخی ، موزه ها، موسسات انتشاراتی، كتابخانه های ملی و سایر كتابخانه های بزرگ ،‌نمایشگاهها، انجمن ها ،‌بناهای یادبود،‌آرامگاه مشاهیرو فرهنگستان ها.
-         بهداشتی: این اراضی در رده محله مطرح شده و شامل گرمابه ها و رختشویخانه ها می گردد.
-         ورزشی : انواع این كاربری برحسب سلسله مراتب خدمات شهری به شرح ذیل می باشد. * اراضی ورزشی رده محله: شامل زمین های بازی كوچك . * اراضی ورزشی رده ناحیه : شامل زمین های ورزشی و سالن های كوچك. *‌اراضی ورزشی رده منطقه شامل زمین های ورزشی سالن های متوسط – سالنهای استخر سرپوشیده و اراضی ورزشی رده شهر، استادیوم ها و …می باشد.
-         فضاهای سبز-پارك عمومی: ملكی كه دارای طرح پارك ، حریم سبز ، جنگل مصنوعی و … طبق طرح تفصیلی و جامع می باشد، بارده بندی باغ كودك ،‌پارك محله، پارك منطقه ای و پارك های عمومی شهری ،‌حریم سبز بزرگراهها ، اتوبانها ، بزرگراه ها ، كمربند سبز شهری
نوع سازه :
-         خشت خام یا گل با سقف خشتی
-         خشت خام یا گل با سقف چوبی
-         خشت خام با سقف شیروانی
-         خشت با مخلوط آجر یا سنگ لاشه با هرنوع سقف به استثنای شیروانی
-         خشت با مخلوط آجر یا سنگ لاشه با سقف شیروانی یا تیرآهن
-         آجر یا بلوك سیمانی یا سنگ لاشه با هرنوع سقف به استثنای شیروانی
-         آجر یا بلوك سیمانی یا سنگ لاشه با سقف شیروانی یا تیرآهن
-         چوب با سقف صاف یا شیبدار
-         آجر یا بلوك سیمانی یا سنگ لاشه با ستون های میانی فلزی یا بتونی با هرنوع سقف تا سه طبقه
-         آجر با ستون های میانی فلزی یا بتونی از سه طبقه به بالا با هرنوع سقف
-         فلزی با هرنوع سقف
-         قطعات پیش ساخته چوبی با هرنوع سقف
-         پیش ساخته بتون آرمه با هرنوع سقف
-         بتون آرمه با هرنوع سقف
-         سوله ها برای استفاده انواع انبار، سالن، آشیانه
   انوع سقفها :
-         تیرچوبی
-         طاق ضربی
-         تیرچه و بلوك
-         تیرچه پیش تنیده و بلوك
-         دال بتنی یك طرفه
-         سقفهای پیش ساخته
-         سقفهای پس كشیده
-         سبك
-         شیروانی (سفالی ، آردواز)
-         صاف
-         شیب دار
-         انواع بلوك – سیمانی- سفالی - پلاستوفوم
 
منبع : شهرداری تهران
 

بازدید : 611 27 تير 1392 ساعت 01:49 ق.ظ
برچسب ها : اطلاعات ساخت و ساز ، ساخت و ساز ، مساحت زیربنا ، زیربنا ، مساحت كل بنا ، مساحت بنا ، متوسط مساحت زمین ، مساحت زمین ، ضریب سطح اشغال ، سطح اشغال ، متوسط مساحت كل بنا ، مساحت كل طبقات و زیرزمین ، تعداد طبقات ، دوبلكس ، مساحت مفید ، تراكم ، صفر طبقه ، چاهك آسانسور ، مسكونی ، تجاری ، اداری ، آموزشی ، صنعتی ، فرهنگی ، مذهبی ، تفریحی ورزشی ، بهداشتی ، حمل و نقل
 
شناسنامه فنی برای مصالح ساختمانی اجباری شود مالکان هزینه اجرای شناسنامه فنی ملکی را پرداخت کنند نظام مهندسی منتظر تصمیم رئیس‌جمهور
ارتقای پایه مهندسان در همایش گودبرداری تشکیل کارگروه ها، اولویت اصلی دوره جدید شورای مرکزی یک بانوی مهندس عضو اصلی شورای مرکزی شد
اسامی ۲۵ عضو اصلی دوره ششم شورای مرکزی اعلام شد انتشار کتاب مصالح ساختمانی استاندارد از جمله عملکردهای مثبت شورای مرکزی در دوره پنجم اصلی ترین سرمایه خانواده های ایرانی بدون شناسنامه و مشخصات فنی
حاشیه های تصویب طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون نظام مهندسی افزایش امنیت حقوق مالکان با اجرای شناسنامه فنی و ملکی ساختمان کنترل و بازرسی ساختمان در انحصار 18 شرکت

ادارات استاندارد استان ها
استاندارد آذربایجان شرقی استاندارد آذربایجان غربی استاندارد اردبیل استاندارد اصفهان استاندارد البرز استاندارد آذربایجان شرقی
استاندارد بوشهر استاندارد تهران استاندارد چهارمحال و بختیاری استاندارد خراسان جنوبی استاندارد خراسان رضوی استاندارد خراسان شمالی
استاندارد خوزستان استاندارد زنجان استاندارد سمنان استاندارد سیستان و بلوچستان استاندارد فارس استاندارد قزوین
استاندارد قم استاندارد کردستان استاندارد کرمان استاندارد کرمانشاه استاندارد کهگیلویه و بویراحمد استاندارد گلستان
استاندارد گیلان استاندارد لرستان استاندارد مازندران استاندارد مرکزی استاندارد هرمزگان استاندارد همدان
استاندارد یزد
 
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ها
         
سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی سازمان نظام مهندسی آذربایجان غربی سازمان نظام مهندسی اردبیل سازمان نظام مهندسی اصفهان سازمان نظام مهندسی البرز
سازمان نظام مهندسی ایلام سازمان نظام مهندسی بوشهر سازمان نظام مهندسی تهران سازمان نظام مهندسی چهارمحال و بختیاری سازمان نظام مهندسی خراسان جنوبی
سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی سازمان نظام مهندسی خراسان شمالی سازمان نظام مهندسی خوزستان سازمان نظام مهندسی زنجان سازمان نظام مهندسی سمنان
سازمان نظام مهندسی سیستان و بلوچستان سازمان نظام مهندسی فارس سازمان نظام مهندسی قزوین سازمان نظام مهندسی قم استاندارد کردستان
سازمان نظام مهندسی کرمان سازمان نظام مهندسی کرمانشاه استاندارد کهگیلویه و بویراحمد سازمان نظام مهندسی گلستان سازمان نظام مهندسی گیلان
سازمان نظام مهندسی لرستان سازمان نظام مهندسی مازندران سازمان نظام مهندسی مرکزی استاندارد هرمزگان سازمان نظام مهندسی همدان
سازمان نظام مهندسی یزد

 
 
بازار ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی
    آسفالت     تانکر     حدیده     سه پایه     لیفت تراک
    اره     تراکتور     حفار     شمع کوب     مخزن
    انفجار و آتشباری     ترانس جوشکاری     خط کش آسفالت     غلتک     مخلوط کن
    باکت     ترپان     خودرو     فر آهن ساب     موتور پمپ
    بالابر     تریلر     دامپر     فیدر     موتور جوش
    بتن ریزی     تهویه هوا     دریلر     فینیشر     مولد برق
    بلوک زن     تیفور     ریل و ارابه     قرقره     نوار پیچ لوله
    بوژی     جرثقیل     ساب زن     کامیون     نوار نقاله
    بولدوزر     جک     سپر کوب     کمپکتور     ویبراتور
    بیل مکانیکی     جوش استیل     سر مته     گریدر     
    پروف رولینگ     جوش آرگون     سرند     لبه زن     
    پمپ     چراغ     سند بلاست     لوله غلاف کیسینگ     
    پوتر لانسمان     چکش     سنگ شکن     لوله گذار     
 

بازار کار ساختمانی
    بازار کار ابنیه و ساختمان     بازار کار مهندسان حوزه صنعت احداث     
    اسکلت کار     غلتک زن               
    آرماتور بند     قالب بند               
    آزبست کار     کارگری               
    آسفالت کار     کاشی کار               
    آلومینیوم کار     کفپوش نصاب               
    آهنگر     گچ کار               
    بتن کار     مقنی               
    بنا     نجار               
    پارکت کار     نقاش               
    سیمانکار                    
    شیروانی کوب                    
    شیشه بر              
    عایق کار              

دوره های ارتقاء پایه و تمدید پروانه اشتغال به کار مهندسی/ سازمان نظام مهندسی
    ارتقاء پایه نظارت عمران 2 به 1     ارتقاء پایه نظارت عمران 3 به 2     ارتقاء پایه محاسبات عمران 3 به 2          
    اجرا و کنترل اتصالات سازه فولادی     مبانی گودبرداری     بهسازی خاک          
    بتن ویژه     قالب بندی و قالب برداری